Zakochani w kociewskiej ziemi - „Biesiada kociewska”

Działanie: 
Małe projekty
Beneficjent: 
Gmina Pelplin
Gmina beneficjenta: 
Gmina Pelplin
Miejsce realizacji: 
Pelplin
Czas realizacji: 
wiosna-jesień 2012
Koszt całkowity: 
35 182,72 zł
Wartość dofinansowania: 
19 984,95 zł
Nabór: 
2011 (jesień)

Ideą projektu było opracowanie i zaprezentowanie przez zespół Modraki przedstawienia „Biesiada kociewska”, której wiodącym wątkiem jest obrzęd związany z weselem na Kociewiu oraz scenki z życia kociewiaków.

Główne działania w projekcie:

  • Opracowanie scenariusza, scenografii oraz choreografii widowiska składającego się z tańców, pieśni, gadek i scenek humoru kociewskiego.
  • Kolejnym etapem było uzupełnienie strojów dla 20 stu członków zespołu. Komplet składa się z spódnicy, bluzki, kamizelki, korali, butów, wianka i halki. Zakupiono również instrumenty takie jak klarnet oraz diabelskie skrzypce dla kapeli, które są niezbędne dla odtworzenia autentycznego brzmienia muzyki kociewskiej.
  • Dwóch wolontariuszy oraz czterech dorosłych członków kapeli opiekowało się zespołem Modraki podczas prób (suma 35 prób) do widowiska „Biesiada kociewska”
  • Została przygotowana specjalna scenografia - imitacja wnętrza chaty kociewskiej.
  • Dla zwiększenia atrakcyjności widowiska i wzmocnienia oddziaływania promocyjnego przygotowano i wydano okolicznościowy folder, zawierający informacje na temat Kociewia , jego kultury, a także spektaklu i historii zespołu Modraki.
  • W listopadzie 2012 w dniu jubileuszu 15-lecia zespołu Modraki na sali gimnastycznej Zespołu Kształcenia i Wychowania Nr 1 w Pelplinie odbyła się premiera „Biesiady kociewskiej”. Uczestnicy wesela zostali włączeni w uczestnictwo w poszczególne części wesela. Odbyło się wspólne śpiewanie, tańce i konkursy. Poprzez czynne uczestnictwo w przedstawieniu zaproszeni goście mieli możliwość poznania atmosfery dawnych czasów.  

Widowisko będzie przedstawiane wielokrotnie podczas różnych uroczystości w kraju oraz poza jego granicami.