Piknik „Cysterskie złoto”

Działanie: 
Małe projekty
Beneficjent: 
Gmina Pelplin
Gmina beneficjenta: 
Gmina Pelplin
Miejsce realizacji: 
Pelplin
Czas realizacji: 
wrzesień 2012
Koszt całkowity: 
28 912,82 zł
Wartość dofinansowania: 
17 462,00 zł
Nabór: 
2011 (jesień)

Ideą projektu było upowszechnianie wiedzy na temat cysterskich korzeni i tożsamości ziemi Pelplińskiej poprzez organizację Pikniku „Cysterskie złoto”.
15 września 2012 roku w Pelplinie odbył się Piknik Cysterskie Złoto. Nazwa oraz to co działo się w czasie imprezy miała ścisły związek ze Złotą Renetą – jedną z najstarszych odmian jabłka, które uprawiane były niegdyś w cysterskich ogrodach. Od tego czasu drzewka Złotej Renety sadzone są w ogrodzie Domu Pomocy Społecznej w Pelplinie w przeddzień Jarmarku.

Główne atrakcje w projekcie:

  • Jedną z wielu atrakcji sobotniego popołudnia był program edukacyjnego-promocyjny dotyczący dziedzictwa historycznego cystersów, który w ciekawy, a zarazem zabawny sposób zapoznał uczestników  pikniku z informacjami  dotyczącymi  Pelplina. Uzupełnieniem całego programu były konkursy dla dzieci oraz dorosłych, które urozmaiciły cały dzień.
  • Typowo piknikową ekspozycję tworzyły rozłożone przed sceną zostały koce. Nieopodal stanęły także stoły i ławy biesiadne, na których ustawione zostały kosze piknikowe wypełnione jabłkami oraz kolorowankami, które zostały wydane z okazji pikniku.
  • Podczas pikniku tradycyjnie przygotowywane były produkty z jabłek m.in. powidła jabłkowe, było można zjeść smaczną drożdżówkę z jabłkiem, a także poznać smak Pelplina. Dostępne były także świeże owoce – jabłka różnych odmian. Wspomniane produkty były rozdawane uczestnikom sobotniego festynu jako promocja cysterskich tradycji i zachęta do zgłębienia kolejnych elementów związanych z cystersami.

Reasumując było to rodzinne wydarzenie z mocą zabaw, konkursów, barwnych elementów nawiązujących do dziedzictwa kulturowego Pelplina a to wszystko w asyście iście kociewskich smaków. Tak więc piknik rodzinny stał się kolejnym produktem turystycznym przyciągającym turystów na Kociewie. Impreza skierowana była zarówno do turystów jak i mieszkańców obszaru LSR.