Bieg Papieski i Bieg Cysterski w Pelplinie

Działanie: 
Małe projekty
Beneficjent: 
Gmina Pelplin
Gmina beneficjenta: 
Gmina Pelplin
Miejsce realizacji: 
Pelplin
Czas realizacji: 
czerwiec - wrzesień 2013
Koszt całkowity: 
15 987,37 zł
Wartość dofinansowania: 
9 484,87 zł
Nabór: 
2012 (wiosna)

Projekt polegał na wykorzystaniu i zaprezentowaniu lokalnych walorów turystycznych dla organizacji imprez sportowych: Biegu Papieskiego oraz Biegu Cysterskiego. Popularyzował tez zdrowy styl życia.

Najważniejsze działania w projekcie:

  • Bieg Papieski odbył się w czerwcowe sobotnie wczesne przedpołudnie. Aby zwiększyć atrakcyjność rywalizacji w duchu fair-play przeprowadzono  aż 11 biegów w poszczególnych kategoriach wiekowych i według płci.  Pierwszy bieg w kategorii - Przedszkolaki był symboliczny i  zachęcił młodych ludzi do aktywnego uprawiania sportu. Kolejne kategorie to biegi w przedziale wiekowym klas 1-3 szkoły podstawowej, klas 4-6 szkoły podstawowej, gimnazjum i OPEN (osobno dziewczęta i kobiety oraz  chłopcy i mężczyźni) - razem 11 biegów.
    Innowacją był bieg tzw. VIP, który zachęcił włodarzy, radnych, pracowników samorządów, nauczycieli do aktywnego promowania miejsc wartych zobaczenia w Gminie Pelplin,  jak również uczczenia wizyty Ojca Świętego w Pelplinie.
  • Bieg Cysterski, zorganizowany został w wrześniu obok Jarmarku Cysterskiego. Rozpoczął  się w sobotnie południe,  w swoim założeniu miał podkreślić, iż pelplińska ziemia to tzw. "Ateny Północy". Wszystkie biegi, które podobnie jak w przypadku Biegu Papieskiego odbyły się w 11 kategoriach z analogicznym podziałem na wiek i płeć, kończyły się u drzwi "Pelplińskiej Katedry". Natomiast wręczanie medali, pucharów i nagród miało miejsce w pięknej scenerii dawnego Opactwa Cystersów.